A jó idővel együtt megérkeztek az utakra a rolleresek, kerékpárosok és motorkerékpárosok is. A baleseti statisztikák szerint a két keréken közlekedők fokozottan veszélyeztetettek baleseti szempontból. Ezen a héten a rendőrség egy nemzetközi közlekedésbiztonsági akció keretében ellenőrzi a kétkerekeseket.
Fontos a jól látható ruházat
Kollégáim a fokozott ellenőrzés során többek között a jó láthatósági ruházat viselését, a bukósisak használatát, a kerékpárok világító berendezéseit és azok működőképességét, illetve motorkerékpárok esetén a hatósági jelzés előírás szerinti használatát vizsgálják. Motorosok esetében több olyan kritérium van, ami az ellenőrzés tárgyát képezi. A gumiabroncsok esetében nagyon fontos azt hangsúlyozni, hogy a futófelület mintázatának a mélysége 1,6 milliméternél kevesebb nem lehet” – hangsúlyozta ki Szűcs István Tibor, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának megbízott vezetője.
A rendszámnak is mindig jól láthatónak kell lennie. Hangsúlyt fektetnek az ellenőrzésnél a kipufogókra, illetve az egyéb átalakításokra is. Egy motorokat forgalmazó cég ügyvezetője szerint a balesetek elkerülésében fontos szerepet játszik a megfelelő vezetéstechnikai tudás, főleg ha többen indulnak egy túrára.
A jó motorosnak kell zárnia a sort
Egy-kettő közülük nagyon jól tud motorozni és a legnagyobb baj az, ha ők mennek elől. Azoknál, akik mögöttük mennek, nincs meg a megfelelő technikai tudás és könnyen kisodródnak, mert nem akarnak lemaradni. Ilyen baleset nagyon sok van. Arra kérném azokat, akik nagyon jól tudnak motorozni és érzik, hogy mögöttük olyanok mennek, akik kevésbé tudnak, akkor vegyenek vissza a tempóból. Vagy pedig ők menjenek a sor végén. Abból nem történhet nagy baj. Sajnos most a hét végén volt két ilyen baleset. Elmentek csoportosan és közülük egy-két srác elég súlyos sérüléseket szenvedett” – mondta el Szász Károly, a Szász Motor Kft. ügyvezetője.
Ebben az évben már közel ezerkétszáz rolleres baleset történt, köztük voltak halálos kimenetelűek is. A számok növekvő tendenciát mutatnak, ezért a rendőrség igyekszik megtenni mindent, hogy felhívja a figyelmet a veszélyekre.
Rolleren is fő a biztonság
Fontos hangsúlyozni, hogy a kétkerekűek kategóriába tartoznak a rollerek is. Ez fő baleseti oknak számít jelenleg a vármegyében. Itt is nagy hangsúlyt fektetünk a balesetet előidéző okokra és körülményekre. Például a kézben tartott mobiltelefon használatára, vagy arra, ha a járművön több személy közlekedik” – emelte ki Szűcs István Tibor.
Vitézy Dávid közlekedési miniszter kedden jelentette be, hogy a balesetek növekvő száma és súlyossága miatt sürgősséggel vizsgálják felül a KRESZ nagy teljesítményű rollerekre vonatkozó szabályait. A rendőrség szerint akár motorkerékpárról, akár kerékpárról, akár rollerről van szó, két keréken mindig elengedhetetlen a józan gondolkodás és a felelősségteljes közlekedés.