Hétvégén Tirpák fesztivál

Aki ellátogat szeptember 24-én, szombaton a Tirpák Fesztiválra, nemcsak az ország hat régiójából az Országos Gasztrocsatára érkező 22 csapat – több mint 100 szakácsa – főztjéből lakhat jól, de egy igazi csemegét is megkóstolhat. Részletekért kattints ide!

A Nyíregyházi Szakképzési Centrum hagyományt szeretne teremteni azzal, hogy minden évben elkészíti a város tortáját. Idén pedig a régi hagyományokat kívánják feleleveníteni, mikor Krúdy Gyula kedvenc ízeit idézik meg ebben a tortában.

A hozzávalókat látva, igazi csemegében lesz része annak, aki szombaton megkóstolja a város tortáját:

A tésztája teljes kiőrlésű tirpák lisztből, kakaópor és kukoricaliszt keverékéből készül. A tölteléke fehér csokis, aszalt szilvás almatöltelék, mely kevés rumot és szilvalekvárt is tartalmaz. A tetejét mézes habcsók és csokoládépasztilla díszíti. Oldalát pedig pirított dióval panírozzák.

Az óriástortát 52 cukrásztanuló készíti a szakoktatók irányításával, amihez 1200 tojást, közel 40 kg lisztet, 20 kg cukrot, 30 kg aszalt szilvát, fél mázsa almát, vajat és mézet használnak fel.

A „Krúdy kedvenc tortáját” egy 210x190 centiméteres piramis tortaállványon tárják a nagyközönség elé, amit a Nyíregyházi SZC Wesselényi Miklós Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma asztalosműhelyében 2 héten keresztül 30 tanuló és szakoktatóik készítettek fenyőfából.

A Gasztrocsata tájjellegű ételei 11 órára készülnek el. Ekkor kezdődik a zsűrizés és a nagyközönség is ekkortól kóstolhatja meg az egyes tájegységek gasztronómiai kínálatát, kóstolójegy ellenében.

Délután 15 órakor kerül sor az eredményhirdetésre és a díjak átadására.

A monumentális tortát ezt követően vágják meg ünnepélyes keretek között, majd egy színpad melletti sátorban az érdeklődő városlakóknak kínálják kóstolásra.