A magyar kultúra napja alkalmából rendezték meg a szatmárnémeti testvériskolánkban, a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban, a nemzetközi vers-és prózamondó versenyt.
Tiszteletre méltó, hogy a sok román nyelvű kórház, múzeum, hivatal mellett még mindig teljes mértékben magyar nyelvű tanítás folyik mind a gimnáziumi, mind pedig az általános iskolai intézményben is. Iskolánkból 3 diák mérettette meg magát ezen a nívós versenyen: D. Nagy Fruzsina, Együd Rebeka 12. D osztályos tanulók és Csipkés Nóra 9. D osztályos tanuló. Kísérő pedig Berei Enikő tanárnő volt.
A verseny 14 órakor kezdődött, ami a magyarországi idő szerint 13 órának felel meg. Az út elég hosszú, ezért háromnegyed 9-kor már gyülekeztünk a könyvtárban, hogy 9 órakor el tudjunk indulni. Körülbelül 2 óra utazás után meg is érkeztünk a csengersimai határátkelőhöz.
Szerencsére nem volt nagy sor, így hamar át tudtunk lépni Romániába. Meglepetésként ért, hogy a viszonylag termékeny mezők, szép magyar városok után a táj megrázóan szegényesnek bizonyult. Az iskola is hasonlóan festett, régiesnek tűnt, de meghatóan őrizte irodalmi és művészeti kincseinket. A falakon rengetek kép sorakozott, rajtuk költőink, nevezetességeink, idézeteik.
Mikor megérkeztünk és elindultunk a bejárat felé, egy kisfiú óriási lelkesedéssel elkiáltotta magát, hogy „Megjöttek a magyarok!”. Az ebédlőben finom ebéddel fogadtak minket, mindenki nagyon segítőkésznek és kedvesnek bizonyult.
Az ebéd után kezdődött a megnyitó a díszteremben, ahol hallhattunk Kölcsey Ferencről, a Himnuszról, az elcsatolásról, és arról, hogy milyen érzés a határon kívül is magyarnak maradni.
A versenyre jelentkezett körülbelül 150 diákot különböző korcsoportokba osztották (A1, A2, B1, B2, C1, C2). Az A csoportokban az általános iskolai alsó tagozatosok, a B csoportokban az általános iskolai felső tagozatosok, a C csoportokban pedig a gimnáziumi tanulók versenyeztek.
A megmérettetésre Magyarország szinte minden területéről, többek között Budapestről, Hajdúböszörményből, Vásárosnaményból is érkeztek diákok. Sok megható, vidám, humoros, szerelmes verset hallhattunk a szereplőktől. Természetesen mindenki izgult, utoljára átnéztük a választott verset, majd sorszám szerint következtünk. Miután minden versenyző szavalt, a zsűri összegezte a pontokat, eközben minket a szomszédos teremben vártak enni- és innivalóval.
Az eredményhirdetés hamar lezajlott, az értékelő tanárok és egy helyi színművész elmondták tapasztalataikat. Ezekből sok tanulságot megtudtunk, amelyekre majd figyelünk legközelebbi versenyeink során.
Minden induló, a csodálatos élmény mellett, egy emléklappal és egy évkönyvvel gazdagodott.
A versenyen a következő eredményeket értük el:
C1 kategóriában 3. hely: Csipkés Nóra 9. D
(felkészítő tanára: Dr. Murányiné Csorba Zsuzsanna)
Kölcsey Társaság különdíja: D. Nagy Fruzsina 12. D
Kölcsey Társaság dicsérete: Együd Rebeka 12. D
(felkészítő tanáruk: Ben Slimenené Czipa Boglárka)
Csipkés Nóra 9. D