Hétfő este nézz fel az égre, valami nagyon különlegeset fogsz látni!

Hétfő este nézz fel az égre, valami nagyon különlegeset fogsz látni!

Hatvan éve nem volt ilyen, és szabad szemmel is gyönyörű lesz!

A Jupiter Nap körüli keringésének legfényesebb szembenállásába kerül szeptember 26-án:

az óriásbolygó 1963 óta most a legfényesebb, legközelebb tizenkét év múlva lesz hasonló a helyzet.

A jelenség szabad szemmel is látható lesz hétfőn este: 20 óra után a keleti látóhatár felett egy igézően fényes, fehér csillag fog ragyogni. A Jupiter most rendkívül fényes, ragyogása messze meghaladja az összes csillagét, ami csak az égen látszik, írja a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

A földpályán kívül keringő bolygók helyzete kitüntetett, amit a Nappal való szembenállásnak vagy oppozíciónak nevezünk. Ennek során a Földről nézve a bolygó pontosan a Nappal ellentétes oldalon van, tehát a Föld a Nap és a bolygó közé szorul. Ilyenkor van a legközelebb hozzánk, ezért ekkor látszik a legnagyobbnak és legfényesebbnek.

A bolygók a körtől enyhén eltérő ellipszispályán keringenek, így lényeges, hogy a szembenállás során a bolygó napközelben vagy naptávolban jár. Ha napközelben következik be az oppozíció, a bolygó közelebb lesz a Naphoz, így a Földhöz is, tehát nagyobbnak fog látszani.

A Jupiter megközelítőleg tizenkét év alatt kerüli meg egyszer a Napot, és ez alatt tizenegyszer kerül szembenállásba a Földdel. Mivel a bolygó most van a legközelebb a napközelpontjához, 2022-es szembenállása során látszik a legfényesebbnek a keringése során.

Míg például a földközelben járó szuperhold és a földtávolban járó telihold között laikus szemmel semmi különbséget nem látunk, addig a Jupiter kis és nagy oppozíciója között szemmel látható a fényességkülönbség, és távcsővel is jól látható a korongméret-növekedés.

Az adott napon éjjel fél egykor, delelésében, teljes ragyogásában, 42 fok magasan lehet gyönyörködni a Jupiterben és szinte bármekkora távcsővel fel lehet bontani az apró bolygókorongot. Már egy kézi binokulárral is gyönyörködni lehet a bolygóban, sőt a körülötte keringő Galilei-holdak is előbukkannak vele.

Egy hússzoros nagyítású kis távcső megmutatja a Jupiter korongjának lapult alakját, és a két egyenlítői sávot is, egy 8-10 centiméter átmérőjű lencsés távcsővel, százszoros nagyításon az egyenlítői felhősávok fodrai is kibontakoznak, sőt akár a Nagy Vörös Folt is megfigyelhető.

A jelenségről, és annak megfigyeléséről részletesen a Svábhegyi Csillagvizsgáló oldalán lehet olvasni. Ne várjunk újabb tizenkét évet, hétfőn távcsöveket elő és irány a Jupiter!

(Fotók: Getty, Svábhegyi csillagvizsgáló, nyitókép: Unsplash)

#kapcsolódó

A köztársasági elnöktől kapott állami elismerést Gajdos László a Nyíregyházi Állatpark igazgatója!

A köztársasági elnöktől kapott állami...

A hazai állatkertészet megújítása érdekében több évtizede végzett, eredményes...

Szúnyoglárva irtást végeznek Nyíegyházán

Szúnyoglárva irtást végeznek Nyíegyházán

A védekezésre használt szer emberekre, melegvérűekre nem veszélyes.