Semmelweis Egyetem: 23 és 32 éves kor között a legideálisabb gyermeket vállalni

Semmelweis Egyetem: 23 és 32 éves kor között a legideálisabb gyermeket vállalni

A Semmelweis Egyetem (SE) kutatóinak legújabb vizsgálata szerint 23 és 32 éves kor között lehet a legbiztonságosabb a gyermekvállalás, mert bizonyos születési rendellenességek előfordulási esélye ekkor a legalacsonyabb.

Statisztikai adatok szerint a szülések 3-5 százalékában fordul elő valamilyen fejlődési rendellenesség világszerte, és ezek az eltérések az újszülötteket érintő vezető halálokok között vannak – olvasható az MTI-n.

A mozgásszervi anomáliák veszélye túl fiatal kismamák babáinál 17 százalékkal, míg idősebbeknél 29 százalékkal nőtt. Az emésztőszervi defektusok rizikója 23 százalékkal és 15 százalékkal növekedett a fiatal, illetve idősebb anyukák esetében.

A fiatal anyáknál a magzat központi idegrendszeri fejlődési rendellenességei jelentik a legnagyobb problémát - ezek kialakulásának kockázata általánosságban 25 százalékkal nőhet a 22 éves életkor alatti kategóriában, de 20 év alatt a kockázatnövekedés még ennél is magasabb. Az idősebb anyáknál a fej, nyak, fül és szem fejlődési rendellenességei mutattak nagy ugrást - ezek rizikója kétszeresére (100 százalékkal) nőhet, és elsősorban 40 éves kor feletti terhességnél mutattak nagy eltérést. Szintén az előrehaladott anyai korban lévők magzatainál volt kimutatható a húgyúti-szervek fejlődési rendellenességeinek jelentős emelkedése - ezek kialakulásának kockázata 34 százalékkal nőtt.

"Azt egyelőre csak feltételezzük, miért alakulhatnak ki nagyobb eséllyel nem-kromoszomális születési anomáliák bizonyos korcsoportokban. Fiatal anyáknál elsősorban az életviteli tényezőket (például dohányzás, drog- vagy alkoholfogyasztás) sejtjük a háttérben, klinikai tapasztalataink szerint ezek a kismamák gyakran nincsenek felkészülve a terhességre. Idősebbeknél egyebek mellett a környezeti hatások (vegyszerek, légszennyezettség) felhalmozódása, a DNS javító mechanizmusok romlása, illetve a petesejtek és a méhnyálkahártya elöregedése is szerepet játszhatnak. A pontos okok beazonosításához azonban további kutatások szükségesek" - írja az egyetem a közleményében.

Érdekes adat még, hogy a nem-genetikai rendellenességgel született babák 65 százaléka kisfiú volt a Veleszületett Rendellenességek Országos Nyilvántartásának 1980 és 2009 közötti adatai szerint. A kutatók szerint ennek egyik oka, hogy nagyon gyakoriak a hímvessző kisebb, nem súlyos fejlődési rendellenességei.

A szakemberek a megelőzés fontosságára is felhívják a figyelmet, melynek elsősorban idősebb anyák esetében van jelentősége. Folsav és vitaminok szedését, illetve a szűrési protokollok életkori rizikófaktorokhoz igazítását javasolják.

eduline.hu

#kapcsolódó

Vármegyei értéktár – Újabb három értékkel bővült a vármegye kulturális és történelmi öröksége

Vármegyei értéktár – Újabb három értékkel...

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Értéktár Bizottság által július 16-án felvett...

Amiről az utcák mesélnek... - Izsay Károly és Bethlen utcai háza

Amiről az utcák mesélnek... - Izsay...

Napjainkban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal használatában áll az a Bethlen Gábor...