A nyitó előadást Ovádi Péter állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos tartja. A konferencia nulladik napján a nemzetközi hírű Csányi Vilmos akadémikus, etológus professzor az emberi csoportviselkedés evolúciójáról és az állatoktól megkülönböztető jellegzetességeiről tart előadást, majd a magyar állatkerti szakma doyen-je, a Fővárosi Állat-és Növénykert egykori gyűjteményi igazgatója, Csépányi Balázs mesél az elmúlt 50 év tanulságos állatkerti eseteiről.
Az ezt követő napon gyakorlati képzéseken, szakmai vezetéseken és előadásokon fognak részt venni a Magyar Állatkertek és Akváriumok Szövetségének tagállatkertjeinek munkatársai, majd az utolsó napon szakmai kiránduláson vesznek részt.
Az 1983-ban alapított Magyar Állatkertek és Akváriumok Szövetségének kezdetben 10, ma már 13 tagja van. A szakmai szövetség élén 2021 óta, Gajdos László a Nyíregyházi Állatpark igazgatója áll.
A Szövetség jelentőséget mi sem bizonyítja jobban, hogy közel 4 millió látogatóval büszkélkedhetnek a magyar állatkertek, amelyek a maguk régiójának leglátogatottabb kulturális, közművelődési desztinációinak számítanak. Közel 30 ezer állat él a hazai állatkertekben, melyek jó részét a nemzetközi fajmentő tenyészprogram keretében tartják.
Portálunkat Révészné Petró Zsuzsa osztályvezető tájékoztatta.