„Az orvostudomány képes számos betegséget gyógyítani, a mesterséges intelligencia segíti a diagnosztikát, sőt, a klónozás is valósággá vált, de van valami, amit semmilyen technológia nem tud mesterségesen előállítani: a vér” – hangzott el a kijelentés a Magyar Véradók Napján, amelynek keretében a Magyar Vöröskereszt Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Szervezete köszöntötte a rendszeres véradókat. Az eseményt, amelyet 1954 óta, vagyis idén már 85. alkalommal rendeztek meg, kedden tartották a vármegyeháza dísztermében, ahol 120 véradó vehette át megérdemelt elismerését.
Életet mentő tett
A kitüntetettek között voltak olyanok, akik évtizedek óta folyamatosan segítenek, és olyanok is, akik már több mint 100 alkalommal nyújtották karjukat embertársaik életének megmentésére.
– Egy véradással 3 ember élete menthető meg. Én nyugdíjasként külön orvosi engedéllyel még mindig rendszeres donor vagyok, és most készülök a 123. véradásomra
– emelte ki Péter Csaba sokszoros véradó.
Közösségi felelősségvállalás
A Magyar Vöröskereszt 1939 óta aktívan részt vesz a hazai véradásszervezésben, és elkötelezetten támogatja azokat az embereket, akik rendszeresen vért adnak. Az eseményen Gurály Edina, a Magyar Vöröskereszt vármegyei szervezetének igazgatója kiemelte, a véradás egy kulcsfontosságú humanitárius tevékenység és társadalmi felelősségvállalás, amelyhez nemcsak egészségügyi vagy civil szervezetek szükségesek, hanem elsősorban a donorok is. Hozzátette, fontos, hogy megfelelő módon elismerjék őket, hiszen a véradás közösségi összefogást igényel.
– Fontos, hogy legyenek olyan ünnepek, amelyek nekik és róluk szólnak. Ilyenkor azokat a donorokat köszöntjük, akik elköteleződtek a véradás fontossága mellett, akik számára fontos, hogy a karnyújtásukkal emberi életeket mentsenek meg
– mondta.
Példaértékű cselekedet
Az eseményen részt vett Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés alelnöke, aki maga is véradóként kapcsolódik a közösséghez. Hangsúlyozta, nagy megtiszteltetés számára a rendszeres véradók közé tartozni, különösen a véradók napján, amikor a vármegyeháza díszterme tele van az önzetlen segítőkkel Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyéből. Hangsúlyozva, tetteik példaértékűek felgyorsult világunkban.
– A véradás az egyik legönzetlenebb tevékenység, hiszen a saját testéből ad az ember, és olyan embereken segít, akiket nem ismer. Nem tudjuk, hogy ki kapja meg majd a vért, ebben a mai felgyorsult világban ez egy példaértékű cselekedet. Ezen a napon megköszönjük a véradóknak, hogy önzetlenül segítenek másokon, amely lényegében egy érzékenyítő társadalmi tevékenység is
– nyilatkozta.
A véradás, mint az egészségi állapot indikátora
A rendezvényen elhangzott, a véradók nélkülözhetetlenek a gyógyítás folyamatában, hiszen hazánkban a szükséges vérmennyiség kizárólag az ő áldozatkészségük révén biztosítható. Emellett hangsúlyozták, hogy vért adhat, aki 18 év feletti, legalább 50 kg, és nincs olyan betegsége, amely kizárná a véradást, így a véradás az egészségi állapot jó indikátora, mivel, ha valaki képes vért adni, az azt jelzi, hogy egészséges.
Szerző: Boros Rita