Így javul az életminőség Kassán és Nyíregyházán - Innovatív vízvisszatartási megoldásokat alkalmaznak

Így javul az életminőség Kassán és Nyíregyházán - Innovatív vízvisszatartási megoldásokat alkalmaznak

Nyíregyháza MJV Önkormányzata Kassa Önkormányzatával közösen 962 906,80 euró összegű támogatást nyert Interreg Program Magyarország - Szlovákia programjából a „Innovatív vízvisszatartási megoldások az életminőség javítására Kassán és Nyíregyházán” című (a projekt rövid címe #AquaUrban), HUSK/2302/1.2/176 azonosító számú pályázat megvalósítására. A projekt az Európai Unió támogatásával valósul meg.

A projekt az "Árvízkockázatok kezelése-vízgazdálkodás" beavatkozási cél keretében valósul meg. 


Magyarországi projektrész: Nyíregyháza belvárosában található a Kossuth utca, amely a város egyik nagy forgalmat lebonyolító utcája. Az utcában és környezetében többszintes társasházak helyezkednek el, ahol nemcsak a gépjármű forgalom, hanem a gyalogos forgalom is nagy.

A csapadékvíz elvezető csatornarendszer nagyobb esőzéskor túlterhelt, és nem képes a földfelszínen összegyűlt, nagy mennyiségű vizet elvezetni, így ilyenkor az utak felületén álló víztócsák akadályozzák a forgalmat.

A projekt tervezése során, a meglévő csapadékvíz elvezető hálózat újra méretezése azt mutatta, hogy a csatornahálózat tározó kapacitását növelni kell, zápor tározókat szükséges beépíteni a meglévő rendszerbe.

A beruházás megvalósítását követően így egy esetleges villámárvíz során, az összegyűlő esővíz öt darab, föld alá telepített, összesen 311 m3 térfogat kapacitású záportározókba folyhat be, és kerül tárolásra addig, amíg a vízáramlat levonul, és csatornarendszer többi része ki nem ürül.

Szlovákiai projektrész: Kassa külvárosában, a hernádtihanyi (Ťahanovce) városrész központi részén található a természeti adottságokból adódóan, az érintett medencéből származó csapadékvíz gyűjtőterülete. A helyszínen megjelenő csapadékvíz helyben tartására és kezelésére egy "Vízikert" létesítése jelent megoldást. A fejlesztéssel a csapadékvíz lefolyásának lelassítása valósul meg, lehetővé téve a fokozatos felszívódást a felső "zöld" rétegbe. Az elnyelt csapadék párologtatása a levegő hőmérsékletének csökkentésére fordítódik a nyári melegben. Maga a párologtatás intenzív növény ültetéssel, telepítéssel történik meg. A telepítés az aljzat felső részére, sekély gyökérrendszerrel rendelkező növényekkel és néhány fa ültetésével történik. A csapadékvíz összegyűjtésére egy 33m3 térfogatú föld alatti gyűjtőtartály tervezett.

 

Határon átnyúló hatásként az infrastrukturális fejlesztéseken túl a két partnerország szakembereinek részvételével workshop, illetve szakmai konferencia kerül megszervezésre az árvízvédelem területén, tapasztalatok és jógyakorlatok cseréjének céljából.

Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata projektrészének megvalósítására az EU 282 517,20 támogatást biztosít. 

 

További információ kérhető:
Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata
4400 Nyíregyháza, Kossuth tér 1.
Tel.: 06-42/524-524

#kapcsolódó

Öt háromnapos hétvége és maratoni hosszúságú karácsony vár ránk 2024-ben

Öt háromnapos hétvége és maratoni hosszúságú...

Megjelent Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter jövő évi munkaszüneti napokról...

Ismét nyílt napot tartottak az Inczédyben

Ismét nyílt napot tartottak az Inczédyben

Az októberi nyílt nap után újra kitárult az Inczédy kapuja, és nagyon sokan...