Eredményes évet zárt a NYÍRKEF
A képviselők 33 napirendi pontról döntöttek nyílt ülésen, majd hét további előterjesztésről zárt ülésen. Tájékoztatást kaptak többek között a város Kábítószerügyi Egyeztető Fórumának 2024. évi szakmai tevékenységéről. A NYÍRKEF szakmai tevékenysége továbbra is három fő pillérre épül: az összefogás, amely az önkormányzati koordinációval támogatott kommunikáción alapul, a komplexitás, amely a szolgáltatások sokszínűségét, a különböző ellátások közötti átjárhatóságot és a párhuzamosságok elkerülését jelenti, és az egészségfejlesztés, amelyet korosztályoktól függetlenül mindenki számára biztosítani kell. A szakemberek munkájuk során nagy hangsúlyt helyeznek a telepszerű körülmények között és mélyszegénységben élő fiatalokra és családokra. A NYÍRKEF eredményesen működteti a kortárssegítő programját, amelyre tavaly közel 350 tanuló jelentkezett. A kortárssegítők olyan „átlagos” diákok, akik önkéntesen vállalják, hogy különféle, a kortárssegítő csoport által szervezett tevékenységek keretében aktívan bevonódnak az iskolai környezetük alakításába, emellett segítő attitűddel fordulnak diáktársaik felé, támogatva ezzel kortársaikat és az iskolai közösséget. A NYÍRKEF 2025. évi tervei között szerepel egy újabb helyzetfeltárás, amely az újabb stratégiák kialakításában nyújt majd segítséget.
NextGen Mobility
A NextGen Mobility projekt küldetése, hogy a fiatalok minél nagyobb mértékben használják a fenntartható közlekedési módokat (gyalogos, kerékpáros és közösségi közlekedés) – összhangban a 15 perces város koncepciójával. Ennek érdekében a partnervárosokban, illetve azok egyes városrészeiben feltárják a fiatalok közlekedési szokásait, majd olyan mobilitási megoldásokat fejlesztenek és tesztelnek, amelyek kifejezetten a fiatalok elvárásaihoz igazodnak. A NextGen Mobility projekt több szempontból is hozzájárul Nyíregyháza magasabb szintű céljaihoz és folyamatban lévő fejlesztéseihez. A projektben tovább folytathatók a fiatalok vonzására és megtartására irányuló beavatkozások (pl. TalentMagnet, Nyíregyháza hazavár!, tehetségvonzási és megtartási akcióterv). Az elvégzendő kutatások és pilot akciók beépíthetők a Fenntartható Városi Mobilitási Tervbe (SUMP) és Fenntartható Városfejlesztési Stratégiába (FVS). A pilot akciók kapcsolódhatnak a TOP Plusz Városfejlesztési Programtervben (TVP) megvalósítandó soft projektekhez. A projekt összességében erősíti a Nyíregyháza népességmegtartó erejét, ami alapvető fontosságú a folyamatos gazdasági fejlődéshez szükséges munkaerő biztosítása érdekében.
Tovább bővül a kamerahálózat
A közterületi térfigyelő kamerák elhelyezéséről is egyeztettek a képviselők, így újabb eszközökkel bővül a városi hálózat a közeljövőben. A Déli Ipari Park fejlesztése során – az ipari park közbiztonságának megerősítése miatt – az úthálózat mentén térfigyelő kamerákat telepítenek. Az eszközök az úthálózat kivilágításáról gondoskodó közvilágítási oszlopokra kerülnek, melyeket optikai hálózattal kötnek össze a biztonságos működés érdekében. A telepítésre kerülő 182 db kamerát a Közterület-felügyelet üzemelteti. Az önkormányzat az új Városi Stadiont körülvevő sportlétesítményeket, pályákat felújította, új kiszolgáló, iroda és konferencia komplexum, új rekortánnal borított futókör, új parkolók épültek, amelyek megóvása, védelme érdekében itt is szükséges a térfigyelő kamerarendszer kiépítése. A kamerák a stadionon kívül minden területet megfigyelnek. A kamerarendszer 57 db kamerából áll, üzemeltetését szintén a Közterület-felügyelet látja el.
Természetvédelmi, ökológiai mentő és rehabilitációs központ kialakítása
A közgyűlés egyik napirendi pontja a Nyíregyházi Állatpark egy újabb beruházásáról szólt. A projekt keretében egy természetvédelmi, ökológiai mentő és rehabilitációs központ kialakítását tervezik a Nyíregyházi Állatpark területén. Az új épületben sérült, beteg és mentett állatok gyógyítása és rehabilitációja történik ismeretterjesztő előadások kíséretében. Az érdeklődők egyedülálló módon láthatják majd a sérült és beteg állatok gyógyítását, végig kísérhetik a rehabilitációs folyamatát és a csapatba való visszailleszkedést. A tervek szerint 100 százalékos támogatás mellett, mintegy 777 millió forintból jöhet létre a rehabilitációs központ.
Fenntartható városfejlesztés
Egy másik, a csütörtöki közgyűlésen elfogadott projekt célja a városi zöldterületek fejlesztése, tekintettel arra, hogy azok javítják a levegőminőséget, csökkentik a hősziget-hatást és segítik a csapadékvíz kezelését, miközben növelik a biodiverzitást. Társadalmi szempontból is hozzájárul a jobb életminőséghez, támogatja a szabadidős tevékenységeket és javítja a mentális egészséget. Összességében a zöldterületek fenntarthatóbbá és élhetőbbé teszik a városokat. A projektre – amely többek között érinti a Fazekas János tér, a Bujtosi városliget–Belső körút, a „kiserdők” területét és a Nyírszőlős központjának terét is – több mint 2 milliárd forintot fordít majd a városvezetés.
A közgyűlésen döntöttek többek között két orvosi rendelő felújításáról is, a Rozsnyai utca 8. és a Fácán utca 2. szám alatt. A beruházásokra 246 millió forint támogatás mellett közel 23 millió forint önerőt fordít az önkormányzat.
Megújul a botanikus kert, folytatódik a múzeum beruházása
Egy másik előterjesztés célja a Nyíregyházi Egyetem fenntartásában lévő Tuzson János Botanikus Kert épületeinek komplex felújítása, egy turisztikai attrakcióval egybekötött, a modern kor elvárásainak megfelelő botanikus kert kialakítása. A beruházás hozzájárul a Nyíregyházi Egyetem oktatási kínálatának bővítéséhez és színvonalának emeléséhez, valamint népszerűsíti a tudományt a régiókban élők és az odalátogatók körében. A képviselők pozitívan döntöttek a Jósa András Múzeum fejlesztésének második üteméről is, ennek keretében megépül az intézmény D épülete és a belső udvar fejlesztése is megvalósulhat. Raktár, kiállítótér és tetőterasz is szerepel a tervek között, amelyre várhatóan valamivel több mint 3 milliárd 200 millió forintot fordítanak majd.
Hosszú távú gazdasági tervek
A képviselő-testület egyeztetett a város hosszú távú fejlesztési elképzeléseiről, Nyíregyháza Megyei Jogú Város Közgyűlése a 2025–2029 közötti időszakra egy több mint 120 oldalas gazdasági programot állított össze. A fejlesztési terv helyi szinten meghatározza mindazokat a célkitűzéseket és feladatokat, amelyek a helyi önkormányzat költségvetési lehetőségeivel összhangban, a helyi társadalmi, környezeti és gazdasági adottságok átfogó figyelembevételével a helyi önkormányzat által nyújtandó feladatok biztosítását, színvonalának javítását szolgálják. A nyíregyházi városvezetés és önkormányzat szemléletmódja és tettei az elmúlt másfél évtizedben jól láthatóan a következőkön alapulnak: takarékos és szigorú költségvetési politika pénzügyi hiány nélkül, a város vagyonának gyarapításával, köztük zöldmezős beruházásokkal, felújításokkal, állami ingatlanok térítésmentes átvételével – olvasható a tervezetben.
A napirendi pont megtárgyalásánál Halkóné dr. Rudolf Éva, a Fidesz-KDNP frakció nevében úgy fogalmazott, brutális adóssághegyet örökölt a városvezetés 2010-ben, ezt követően elkezdték a hosszú távú tervezést, kijelölték a fő irányvonalakat, hozzáláttak a szigorú és következetes gazdálkodáshoz.
Ezek eredményeképpen ma Nyíregyházán egy pezsgő, turisták által is kedvelt, aktív város képét mutatjuk, amiben bizony óriási szerepe van a városlakóknak is, ezt köszönjük nekik. A sport, a turizmus, a kultúra, a civil kapcsolatok irányainak meghatározása és az azok alapján tett intézkedések és fejlesztések mellett 2019-ben elkészítettük a Befektetésösztönzési Stratégiát, amely megfogalmazta a gazdaságfejlesztés területén elérni kívánt célokat, aminek zászlóshajója a Nyíregyházi Ipari Park beruházása. Ez az ország egyik legnagyobb ilyen típusú fejlesztése. Mindezek középpontjában a fiatalok helyben tartása és vonzása áll”
– mondta Halkóné dr. Rudolf Éva, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője.
A gazdasági stratégiában megfogalmazott tervek jelentős részét a Szövetségben Nyíregyházáért is támogatja, mondta felszólalásában Jeszenszki András frakcióvezető, majd hozzátette, véleménye szerint a most megfogalmazott fejlesztések alapját több esetben is 2010 előtti fejlesztés és beruházás biztosítja.
A városunk előtt álló következő ötéves ciklus világosan látszik, hogy meghatározó lesz a városunk fejlődése szempontjából és magában ebben az előterjesztésben és ebben a programban számos olyan programelem szerepel, amely támogatható és előremutató. Különösen kiemelt fontosként jelennek meg benne például az iparfejlesztési törekvések, a közlekedési infrastruktúra további modernizációja vagy a zöldfelületek fejlesztésének az ügye, amely nagyon fontos vállalás, hiszen napjainkban a klímaváltozás miatt ez elkerülhetetlen”
– tette hozzá Jeszenszki András.
2010 egy új időszámítás kezdete volt – ezt most már 15 éves történelmi háttér és az állampolgárok folyamatos támogatása is igazolja, miután négy választáson keresztül is nagy mértékben a Fidesz-KDNP-t támogatták a nyíregyházi szavazók, tette hozzá dr. Kovács Ferenc polgármester.
A gazdasági programot 2020-ban tudtuk elindítani, két dolog miatt, egyrészt azért, mert olyan iszonyatos terhes örökségünk volt, amivel küszködtünk folyamatosan, a másik dolog, hogy az emberekért dolgoztunk, hiszen az összes szociális intézményrendszert, a bölcsődéket, az óvodákat, iskolákat, a kulturális és sportintézményeket fel kellett újítanunk, mert olyan rossz állapotban vettük át. Nem beszéltem még a közlekedés-infrastruktúráról, az volt a legrosszabb állapotban. Azt meg lehet nézni, hogy az elmúlt 15 évben honnan indultunk és máig hová jutottunk el. Természetesen nagyon sok a tennivalónk, ez jelenik meg ebben a programban is, a következő öt év gazdasági programjában”
– tette hozzá dr. Kovács Ferenc.
A polgármester azt is kiemelte, Nyíregyháza terveit a ciklusokon átívelő gondolkodás jellemzi, miután a nagyszabású fejlesztéseket nem lehet egy polgármesteri ciklus alatt megvalósítani, mindig hosszú távban kell gondolkodni.
A közgyűlés végül 18 igen és 2 tartózkodás mellett elfogadta a gazdasági tervekről szóló előterjesztést.
Közbiztonság és katasztrófavédelem
Hétszeresére nőtt az online bűncselekmények száma, derült ki a 2024. évre vonatkozó közbiztonsági beszámolóból. Jellemzően kerékpárokat és elektromos rollereket loptak el az áldozatoktól, ezért a hatóság nagyobb figyelmet kér az állampolgároktól. A rendőrök számára idén is kiemelt feladat lesz az ittas vezetők elleni küzdelem. A helyi statisztikából az is kiderül, valamennyi rablás elkövetőjét 48 órán belül elfogták az egyenruhások tavaly.
A rendőrség mellett a Nyíregyházi Katasztrófavédelmi Kirendeltség 2024. évi beszámolóját is meghallgatta a közgyűlés, ebből kiderült, az illetékességi területükön a beavatkozó egységekhez összesen 2176 jelzés érkezett, 1066 tűzeset, 1110 műszaki mentés, mely a megyében történt összes káresetnek a 43,7%-a volt tavaly. A beszámoló végén azt is megemlítették az előadók, hogy országos elismerésben részesültek, a nyíregyházi szerv lett a 2024-es Év Hivatásos Tűzoltó-parancsnoksága.
A rendőr-főkapitányság és a katasztrófavédelmi igazgatóság beszámolóival részletesen is foglalkozunk a pénteki híradónkban.
Szerző: Nagy Boglárka