Entente Florale Europe – Az európai környezetszépítő verseny nemzetközi zsűrije Nyíregyházán járt

Entente Florale Europe – Az európai környezetszépítő verseny nemzetközi zsűrije Nyíregyházán járt

Nyíregyházára látogatott az Európai Virágos Városok és Falvak zsűrije - az Entente Florale Europe versenyében úgy indulhatott Nyíregyháza, hogy tavaly elnyerte a legvirágosabb nagyváros címet Magyarországon.

Az egyik legjelentősebb nemzetközi környezetszépítő megmérettetés elismert szakemberekből álló zsűrije június 28-án járt városunkban, hogy személyesen értékelje a fenntarthatóság terén tett erőfeszítéseket, a zöldfelületeket érintő fejlesztéseket és a környezeti nevelés előmozdítására szervezett programokat.

Nyíregyháza a legvirágosabb nagyváros

Közös fotózással indult Nyíregyháza szívében az Európai Virágos Városok és Falvak zsűrijének napja. A Kossuth téren azokkal álltak össze egy képre, akik az elmúlt hónapokban segítették a felkészülést a június 28-i zsűrinapra. Nyíregyháza ugyanis az elmúlt évtizedek erőfeszítései nyomán illusztris társaságba került: a Virágos Magyarország nagyvárosi kategóriáját tavaly megnyerve idén indulhatott az európai megmérettetésen.

A városok élhetősége 10 szempont alapján

Az egyik felkészülést segítő magyar mentor szerint – aki ráadásul az európai szervezet soros elnöke – a város nem másokkal, hanem saját magával versenyez, a nemzetközi sztenderdeknek megfelelően.

– Általánosságban a városok élhetőségét, fenntarthatóságát vizsgálja a zsűri 10 különböző szempont szerint, amiben nemcsak az épített és a természeti környezet, de a tájjal való kapcsolat, a környezetminőség, a környezeti nevelési programok, a helyi lakosok, illetve a privát szektor bevonása a zöldfelületi kérdésekbe, illetve a városi kommunikáció is nagyon fontos szerepet kap

– sorolta Báthoryné dr. Nagy Ildikó Réka.

Elkötelezettség a fenntarthatóság mellett

Az Entente Florale Europe soros elnöke hozzátette:

– Ez a sok kérdés akkor ítélhető meg igazán, hogy ha egy város hosszú távon elkötelezett a fenntarthatóság témái iránt, és olyan stratégiákat és terveket dolgoz ki, amelyek ezeket a kérdéseket integráltan magukba foglalják, és akkor ezekre a stratégiai alapokra építkezve lépésenként megvalósítja, hogy hogyan lesz egy település élhető, zöld, kellemes, a lakók által szeretett. Ez a legfőbb célja a versenynek.

Prezentációk és séta 7 óra alatt

Mindezt igyekezett egy nap alatt bemutatni Nyíregyháza, ami nem egyszerű feladat, hiszen összesen 7 óra állt rá rendelkezésre. A városháza Krúdy termében prezentációkkal indult a nap, amivel a zöldstratégiát mutatták be több szempontból, bevonva mások mellett a főépítészt és a főkertészt is az angol nyelvű előadásokba – a polgármesteri köszöntőt követően. – Számunkra nemcsak egy megmérettetés, hanem egy különleges lehetőség arra, hogy bemutassuk Önöknek, hogy mi, Nyíregyházán hogyan ötvözzük a természeti, épített örökséget a modern világgal, funkciókkal, és ezzel milyen összefogást tudunk elérni – mondta dr. Kovács Ferenc.

Jól sikerült a bemutatkozás

A vetítettképes előadásokat követően a három zsűritaggal egész nap a várost járták a nyíregyházi szervezők. A turisztikai információs centrumból indulva találkoztak civilekkel a Kossuth téren, bekapcsolódtak egy turistacsoport VR-szemüveges programjába, belepillantottak az éppen zajló HÜBNER strandröplabda-fesztiválba, miközben folyamatosan kapták az információkat a városról. Így hallottak a tirpák örökségről és a városalapítókról, például a Hősök terén a polgármesteri fásítási programról, virágültetésekről, védett fákról, valamint a gazdag épített örökségről is. A séta érintette a Kálvin és az Országzászló teret, továbbá a teljes Kulturális Negyedet is. A zsűri sok mindenre kíváncsi volt, és a felkészülésben segítő mentor úgy látja, van mire büszkének lenni Nyíregyházán, melynek a bemutatása is jól sikerült, hiszen nagyon profi volt az előkészítést végző, az önkormányzatot és cégeit képviselő csapat.

„Aktív, lelkes szakmai csapat”

– Nyíregyházára nagyon jó volt felkészítőként megérkezni, mert minden egyes alkalommal egy elkötelezett, aktív, lelkes, tanulni vágyó, nyitott szakmai csapattal találkoztunk, akik kíváncsiak voltak az ötleteinkre, sok kérdést is föltettek, hogy vajon ezek az eredmények nemzetközi szinten hogyan állják meg a helyüket, amiket Nyíregyháza már magáénak tudhat. Számos nemzeti és nemzetközi elismerést nyert már Nyíregyháza a zöldfelület és a fenntarthatóság terén vagy kommunikáció terén, úgyhogy nyilván nem árulunk zsákbamacskát, hogy mi örömmel jöttünk ide, hiszen van már egy nagy felhalmozott tapasztalat. A zsűrinapon is ugyanezt tapasztaltuk, tehát az a szakmai csapat, aki kísért minket, azokkal a civilekkel, akikkel találkoztunk, mind a lokálpatrióta, a saját lakóhelyét szerető, tisztelő, azért tenni akaró, elkötelezett, nagy tudású a saját szakmájában. És ez nagyon jó, egy ilyen csapattal vonulni egész nap

– foglalta össze Báthoryné dr. Nagy Ildikó Réka.

Követésre érdemes példák

Az elnök hozzáfűzte: kifejezetten szakmailag is nagyon magas színvonalúnak tartja Sóstót és teljes parkerdős környezetét, melynek programja akár országos jó gyakorlat is lehet. A múzeumfalunak épített öröksége mellett kertkultúrája is kiemelendő, míg a belvárosi rekonstrukciók közül a Benczúr-Bessenyei tér páros a leginkább előremutató, ahol az összes olyan elemet láthatjuk, ami a kortárs zöldinfrastruktúra-fejlesztésben a nemzetközi porondon elvárt. A túra során felkeresték a LEGO gyár zöldfelületi megoldásait is, amelyek követésre érdemes példaként szolgálnak a fenntartható vállalati működésre, és sétáltak a Bujtosi Városligetben is, illetve a buszos utazás során kisfilmekből is tájékozódhattak például az Északi temető vagy a Robinson domb szépségéről, melyek már nem férhettek a programba.

„Kiválóan gondozott és kezelt parkok”

A zsűri elnöke úgy fogalmazott, lenyűgöző prezentációkat, kiválóan gondozott és kezelt, magas színvonalon berendezett parkokat láttak, valamint gyönyörű épületeket, és külön kiemelte a vendégszeretetet.

– Az emberek, akikkel találkoztunk, mind nagyon kedvesek voltak. Számomra külön öröm, hogy bár nem beszélek magyarul, az emberek angolul szóba tudtak elegyedni velem – ez számomra nagyszerű élmény. Emellett nagyon tetszett a környezet, a sok idős fa, még a városháza épülete mellett is. Láttunk egy védett fát is, és hallottunk róla, hogy mennyi védett erdő és fa található itt. Ez fontos része a versenynek is, amelyben részt vesznek

– emelte ki dr. Christy Boylan, az Entente Florale Europe zsűrielnöke.

A nevezés önmagában mutatja az odafigyelést

Az idén 50 éves verseny – melyben hazánk 35 éve vesz részt aktívan – zsűrijének elnöke a gálavacsora előtt adott interjúban hozzátette, az is nagy érték, hogy a belváros tele van sétálható terekkel, ahol nincs forgalom. Christy Boylan többször is járt már Magyarországon, és sosem csalódott azokban a helyekben, amelyeket meglátogattak. Szerinte azon városok eleve figyelmet érdemelnek, melyek neveznek erre a versenyre, hiszen ez önmagában mutatja, hogy érdekli őket a környezet, és itt is öröm volt látnia, hogy ennyire figyelnek a helyiek a természetre és az épületek védelmére, megőrzésére.

Szeptemberben ünnepelnek

Az Entente Florale Europe – mely Európa egyik legrangosabb tájépítészeti és környezetszépítő versenye – jubileumi díjátadó gáláját szeptember 27-én a szlovéniai Velenje városában rendezik, ahol a verseny elmúlt fél évszázadának szereplői közösen ünnepelhetik a környezetszépítés eredményeit.

Szerző: Tarczy Gyula

#kapcsolódó

Óriási sikert aratott a vasváris nyílt nap

Óriási sikert aratott a vasváris nyílt...

Akik nem tudtak részt venni a nyílt napon, azok számára októberben két alkalommal...

György-napi megemlékezés – Koszorúkkal emlékezett névadójára a Bessenyei Társaság

György-napi megemlékezés – Koszorúkkal...

Névadójára emlékezett idén is a Bessenyei Társaság csütörtökön. Nyíregyháza...