Diákmunka – Több mint 40 diák segíti a szociális központ munkáját

Diákmunka – Több mint 40 diák segíti a szociális központ munkáját

A nyári diákmunka program keretében idén több mint 40 középiskolás segíti a Nyíregyházi Szociális Gondozási és Egészségügyi Alapellátási Központ sokrétű munkáját.

A fiatalok sétálni viszik az időseket, beszélgetnek velük, felolvasnak, és az étkezésben is segítenek. Emellett irattáraznak, részt vesznek a házi segítségnyújtásban, és támogatják az időseket a digitális eszközök használatában is. A program értékes tapasztalatot nyújt a diákoknak, sokan most találkoznak először a szociális munka világával.

Középiskolások segítenek az idősek ellátásában a Nyíregyházi Szociális Gondozási és Egészségügyi Alapellátási Központ Pacsirta utcai telephelyén. Az intézmény második éve vesz részt a diákmunka programban, amelyhez idén két turnusban több mint 40 fiatal csatlakozott. A központ 19 különféle szolgáltatást nyújt, 119 nyitott helyiségben, így a diákok sokféle területen kipróbálhatják magukat. Többen az idősek mindennapjait segítik: sétálni viszik őket, beszélgetnek velük, felolvasnak, és az étkeztetésben is részt vesznek.

„Bármikor visszajönnék ide!”

Eszter most dolgozik először, de már az első napokban pozitív élményekkel gazdagodott. Számára a nyitott, barátságos fogadtatás különösen fontos volt. „Nagyon jól érzem magam! Augusztus 1-jén érkeztem, és 21-ig maradok. Bármikor visszajönnék ide, annyira jól érzem magam! A társaság szuper, mindenki nagyon kedves” – mondta Tóthfalusi Eszter Lilla, a Nyíregyházi SZC Sipkay Barna Technikum 11. osztályos tanulója.

Nyári munka, ami közelebb visz a célhoz

Viven számára az is lényeges volt, hogy egy kis pénzt tegyen félre a nyáron, mert jogosítványt szeretne szerezni. „Ez az első év, amikor kipróbálhatom a diákmunkát, nagyon örültem, amikor meghallottam, hogy felvettek. Egyrészt tapasztalatszerzés miatt jelentkeztem, mert nemsokára végzek a középiskolában, másrészt jogosítványra gyűjtök, így jól jön egy kis félretett pénz. Nagyon szeretek itt lenni. Mindenki nagyon kedves, jól fogadtak és jól telnek a mindennapok” – hangsúlyozta Pauliner Vivien Kinga, a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium 12. osztályos tanulója.

Kézzelfogható segítség

Nagyné Hermányos Zsuzsanna, a központ igazgatója hangsúlyozta: a fiatalok nemcsak az idősellátásban, hanem más területeken is aktívan részt vesznek. Bekapcsolódnak a fogyatékkal élők gondozásába, irattáraznak, támogatják az időseket a digitális eszközök használatában, és idén először a házi segítségnyújtásban is segítenek, például bevásárolnak vagy gyógyszert váltanak ki. Lelkesek, nyitottak, közvetlenek, ami jó hatással van az intézmény hangulatára is.

Betekintés a szociális hivatásba

A program pályaorientációként is szolgál, sokan most ismerik meg először, milyen értékes és összetett a szociális munka. „Sokan nem tudják, hogy mi mindennap milyen feladatokat végzünk itt. Az, hogy a diákok ezt a területet választották, vagy ide kerültek beosztásra, lehetőséget adott számukra arra, hogy betekintést nyerjenek a szociális szakma mindennapjaiba – annak nehézségeibe és szépségeibe egyaránt. Ez egyfajta szakmai orientáció is lehet számukra, ami a későbbi pályaválasztás során sokat jelenthet” – emelete ki Nagyné Hermányos Zsuzsanna, a Nyíregyházi Szociális Gondozási és Egészségügyi Alapellátási Központ igazgatója.

Útmutatást kaptak

Az intézmény nemcsak a szociális munka színvonalára, hanem a diákok és családjaik biztonságérzetére is nagy hangsúlyt fektet. A munka megkezdése előtt nemcsak a fiatalokat, hanem a szüleiket is tájékoztatták, így mindenki pontosan tudhatta, hol és milyen feltételekkel dolgoznak majd a diákok.

Szerző: Boros Rita

#kapcsolódó

Várakozás és adventi készülődés a Sóstói Múzeumfaluban

Várakozás és adventi készülődés a Sóstói...

2024. december 14-én szombaton, 14.00 és 18.00 óra között.

Képregénytábor – A szabad alkotásnak és önkifejezésnek ad otthont idén is a könyvtár nyári tábora

Képregénytábor – A szabad alkotásnak...

A fiatal korosztály körében nagy az érdeklődés a képregények iránt, de nemcsak...