Maker Faire Rome 2016 (Alkotók Vására) - 2016. október 14-16. között zajlik a római vásárvárosban (Fiera Nuova di Roma), a Római Kereskedelmi Kamara rendezvénye. Kreatív alkotók bemutatkozása mellett lehetőség van diákok számára is pályázni a támogatott részvételre.
Az USA-ból induló MAKER FAIRE (Feltalálók Vására) kezdeményezés célja, hogy emberközelbe hozza a legújabb technológiákat, aktívan bekapcsolva a látogatókat a közös alkotásba – gyártásba. Egyben közös gondolkodásra késztesse őket, megosztva ötleteket, felfedezéseket és megoldásokat.
A Maker Faire Rome program az ifjú feltalálók és a kapcsolódó start-upok nemzetközi rendezvénye, fórum a digitális kultúra kreatív alkalmazására.
Az előző évi (2015. októberi) római vásáron magyar kiállító nem volt.
A program főszervezője - az ASSET Camera, a Római Kereskedelmi Kamara leányszervezete. Pályázatot hirdettek ötletgazdag külföldi iskolások számára, hogy pályázzanak kreatív, innovatív ötleteikkel. Amennyiben a szakmai zsűri kiválasztja őket, úgy 2 diák és egy vezető tanár utazási és tartózkodási költségeit fedezik a szervezők.
A Maker Faire egy olyan kezdeményezés, amely egyesíti magában a tudományt, a fantasztikumot, a technológiát, a szórakozást és az üzleteti tevékenységet.
A római Maker Faire méltán vetekszik az amerikaival, amelyet a Bay Area-ban (San Francisco Silicon Valley) rendeznek meg.
Tavaly több mint százezeren vettek részt, 452 találmányt mutattak be, 55 konferenciát, talk-show-t és workshop-ot szerveztek Rómában. Az “Educational Day” napon (a vásár nyitását megelőző napon a diákok számára fenntartott ingyenes nap) tizenhatezer négyszáz diák vett részt. Nyolcezer volt a gyereklátogatók száma, hatszáz, az eseményre akkreditált újságíró, háromezer rádiós-televiziós megjelenést produkált.
Idén többszáz találmányt várnak a világ minden részéről, de főként Európából érkező feltaláloktól, valamint a start-up-októl, az újító kkv-któl, ay iskoláktól, az egyetemektől, és a kisérleti labóratóriumoktól (Fab Labs). A programok között szerepelnek előadások, workshop-ok, szemináriumok, konferenciák. A gyerekeket sok meglepetés várja a részükre fenttartott területen (Area Kids), amely még nagyobb és még gazdagabb lesz játkos–tanulós programokban.
A magyar részvételről:
iskola - Nyíregyházi Szakképzési Centrum Bánki Donát Műszaki Középiskolája és Kollégiuma, röviden: Nyíregyházi SZC Bánki Donát Műszaki Középiskolája és Kollégiuma
tanár: Zsigó Zsolt felkészítő tanár: a fizika mint tudomány népszerűsítése, robotika, innováció terén kiemelkedő teljesítményt ért el ő és a diákjai
A projekt megnevezése: http://www.smartsuit.hu/ (e-ruha)
A találmány háttere: áldázatokkal járó műegyetemi lőtértűz pusztított Budapesten 2006. augusztus 8-án este 9 óra után, amikor kigyulladt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem központi épületének mínusz második szintjén található lőtér.
A tűz oltásában a helyszínen 130 tűzoltó vett részt, a mentési munkálatok közben három tűzoltó életét vesztette, heten pedig füstmérgezést szenvedtek.
Hivatalos közlés szerint a tragédia egyik fő oka a tűzoltó rajok közötti megfelelő kommunikáció hiánya volt, amely nagymértékben rontotta a tűzoltók eredményes munkavégzését. A mentő alakulatok nem voltak tisztában azzal, hogy van-e bármiféle robbanó gáz a levegőben, illetve nem tudtak közvetlen jelzést adni kinti társaiknak.
A sajnálatos tragédiát követően jogosan vethető fel a kérdés: milyen felszereléssel rendelkeznek az életüket nap, mint nap kockára tévő emberek?
A kreatív nyíregyházi diákok erre a kérdésre szolgálnak innovatív megoldással.