A dohányzás nem magánügy!

A dohányzás nem magánügy!

Ványi Bence, Tóth Cecília , Kovács Ivett , Dezanove Virginia , Palásti Ambrus , és Jámbrik Antónia, a Szent Imre Gimnázium 8. osztályos tanulói írtak a dohányzás káros hatásairól.

A dohányzás nem magánügy!



„A mai fiatalok abban a tévhitben élnek, hogy a cigizés „menő”, pedig sokak számára visszataszító a kellemetlen dohányfüsttől bűzlő ember. Ráadásul a cigaretta teljesen felborítja életműködésüket. Károsítja a tüdőt, a szívet, a májat, továbbá érszűkületet is okoz. Mindenképpen jó, ha a dohányzó emberek a leszokást választják, mert akkor egy lépést tesznek az emberiség egészségéért, hiszen a dohányzás nem magánügy!”

                                                                                              Ványi Bence 8.b



„A cigarettás dobozon fekete vastag betűkkel ez a felirat áll: „A dohányzás halált okozhat!” és „A dohányzás súlyosan károsítja az Ön és a környezetében élők egészségét!” Embertársaink mégsem veszik komolyan ezt a figyelmeztetést, pedig nemcsak saját maguknak, hanem közvetlen környezetüknek, családjuknak és gyermekeiknek is ártanak a dohányzással. Jogosan vethetjük föl a kérdést: Ki az a józan ítélőképességű ember, aki kockára teszi saját és szerettei életét? Hogyan képes elkövetni ennyi ember ilyen súlyos hibát?”

                                            Tóth Cecília 8.b

 

 „A legtöbb ember a dohányzás hóbortját a menőség, vagányság hitében kezdi el, s sokan nem is sejtik milyen káros ez a szenvedély. A cigaretta hatással van a nők, a férfiak és gyerekek egészségére egyaránt. Növeli az infarktus és a bőrrák kockázatát, illetve a tüdőrákért is legtöbbször ez a felelős. Dohányzó terhes nők esetében nagyobb valószínűséggel történik vetélés, és a magzat fejlődésére is hatással van, hiszen olyankor gyakori a kis súllyal és koraszülötten világra jött csecsemő, illetve a babánál légzési és pajzsmirigy problémák is felléphetnek.”

                                                                                                          Kovács Ivett 8.b

 

„A dohányzók közül sokan úgy gondolják, hogy függőségük csak rájuk tartozik, pedig ez nem így van. Azzal, hogy ezt az ártalmas tevékenységet folytatják, környezetüket is mérgezik. A dohányban lévő mérgező anyagok (kátrány, nikotin stb.) gyakori beszívása halálhoz is vezethet. A cigiző ember közvetlen közelében a nem dohányos illető passzív dohányossá válhat, ami a füsthöz hozzá nem szokott embert nagy mértékben megbetegítheti. A cigarettázó emberek közül sokan arra hivatkoznak, hogy ez a cselekvés számukra a stressz levezetése miatt szükséges. Ha tényleg ez az oka a szenvedélyüknek, akkor ezt a halálos feszültségoldó formát akár sporttal vagy egészséges hobbival is helyettesíthetnék.”

                                                                    Dezanove Virginia 8.b

 

 

„A cigaretta sárgává teszi a fogakat, károsítja a tüdőt és kellemetlen illatú lesz tőle a lehelet. A dohányzó emberek sokkal rövidebb életűek, hiszen nem élhetnek teljes életet.”

                                      Palásti Ambrus 8.b

 

„A dohányzó személy életének része a füst. Sokszor annyira hozzászokik ehhez a kellemetlen szaghoz, hogy már nem is érzi sem a bőrén, sem a ruháján. Továbbá a cigaretta elég drága kiadás, ezért úgy gondolom, ha valaki megengedheti magának e rendkívül káros dolognak a megvásárlását, akkor ezt a pénzt inkább fordítsa adományozásra, ezzel megkönnyítve szegényebb sorsú embertársaink életét.”

                                                                 Jámbrik Antónia 8.b


(Fotók:Internet)

#kapcsolódó

Sikeres vikárosok

Sikeres vikárosok

2018. február 28-án rendezték meg Budapesten a IX. Országos Rácz Aladár Zeneiskolai...