Jól működik az új triázs rendszer a Sürgősségi Osztályon

Jól működik az új triázs rendszer a Sürgősségi Osztályon

Január 1-jétől országszerte megváltozott a sürgősségi ellátás rendje. A most bevezetett rendelet 3 elemet tartalmaz, a triázs rendszert, a sürgősségi osztályos diszpécsert és egy akut alapellátó egységet. A triázs rendszer már 10 éve működik a Jósa András Oktatókórház Sürgősségi Osztályán, az újítással öt fővel bővült a dolgozói létszám.

Január 1-jétől országszerte megváltozott, a sürgősségi ellátás rendje, amely három új elemet tartalmaz. Az egyik a triázs rendszer, a másik a sürgősségi diszpécser, a harmadik az akut alapellátó egység. Nyíregyházán már eddig is alkalmazták a triázs rendszert, az óriási betegszám miatt, naponta 90-110 beteget látnak el a Sürgősségi Osztályon.


- A triázs rendszer öt kategóriája nem változott. Az első kategória, ami azonnali ellátást igényel, az az újraélesztés kategóriája. A második aT2, a kritikus állapotú, sokkos, légzési- és szív elégtelen betegek, akiket ugyan úgy, azonnal el kell látni. Ezeken kívül a következő három kategória várhat. Az állapotuk megengedi, hogy várjanak 30, 60, 120 percet várhatnak az ellátásig. Ha ez az idő letelik és nem részesültek még orvosi vizsgálatban, mert akkora a betegforgalom, akkor újra triász vizsgálat következik és módosulhat a besorolásuk. Tehát elképzelhető, hogy azonnal vizsgálatra kerülnek, vagy hogy a közbeni ellátást követően ők már jobban vannak és egy kicsit hátrébb csúsznak. Az a lényeg, hogy mindenkinek az állapota folyamatosan felügyelve van. Ettől az új rendszertől az ellátás nem lesz gyorsabb, hanem biztonságosabb – monda el Domokos Gabriella, a Sürgősségi Osztály osztályvezető főorvosa.

Az új rendszer, egyben a nyíregyházi Sürgősségi Betegellátó Centrum egyik legfontosabb új szereplője a sürgősségi osztályos diszpécser, akinek feladatai közé tartozik többek között a betegfogadás, az információadás, a felvilágosítás, és a betegdokumentáció előkészítése. A diszpécser folyamatosan összeköti a betegeket a közvetlen ellátókkal, és időpontot egyeztet további ellátásra. A betegek az első állapotfelmérő vizsgálat után tőle kapják meg azt a kártyát, amely írásban is tájékoztatja őket arról, hogy körülbelül mennyi várakozási időre számíthatnak, mikor kerülnek sorra, illetve mikor távozhatnak. Az ő munkája az egyik leglényegesebb új eleme a triázs rendszernek. A betegek könnyen felismerhetik, és hozzá fordulhatnak, hiszen feltűnő zöld pólót visel, amelynek hátán „Segíthetek?” felirat olvasható. Az osztály kilenc ápolója dolgozik ezentúl ebben a munkakörben.

#kapcsolódó

Természettudományok versenye az Abigélben

Természettudományok versenye az Abigélben

Az Abigél Többcélú Intézményben első alkalommal rendezték meg a Természettudományok...