Nyíregyháza oktatási és gyermekvédelmi intézményeinek vezetői osztották meg tapasztalataikat és terveiket Nyíregyháza Megyei Jogú Város Köznevelési Tanácsának ülésén, hétfőn. A tanácskozás lehetőséget biztosított arra, hogy az oktatásban tevékenykedő szakemberek megvitassák a szakképzett munkaerő biztosításának kérdéseit, a pedagógusképzés jövőjét, valamint a gyermekvédelmi jelzőrendszer jelenlegi kihívásait.
Szakmai, pedagógiai és infrastruktúra támogatás
Pécsi Beáta Ágnes, a Nyíregyházi Tankerületi Központ új igazgatója is bemutatkozott, és beszélt a tankerület célkitűzéseiről és terveiről.
– A legfőbb feladatunk és célunk, hogy támogassuk az intézményrendszerhez tartozó intézményeinket, iskoláinkat szakmailag, pedagógiailag és infrastrukturálisan is, illetve segítsük a működésüket. Természetesen ehhez hozzátartozik, hogy az ellenőrzés is a mi feladatunk
– nyilatkozta az igazgató.
Kiemelt figyelem a pályaorientációra és együttműködésre
Az ülés egyik előadója Gurbánné Papp Mária, a Nyíregyházi Szakképzési Centrum főigazgatója volt, aki a szakképzés jövőjéről és a nyíregyházi foglalkoztatási együttműködés keretében zajló munkáról beszélt. Hangsúlyozta, a Nyíregyházi Szakképzési Centrum főigazgatójaként és a foglalkoztatási paktum pályaorientációs munkacsoportjának vezetőjeként azon dolgozik, hogy a szakképzést vonzóbbá tegye a fiatalok számára, és hatékony együttműködéseket alakítson ki a munkaerő-piaci igények kielégítése érdekében.
– Azon dolgozunk, hogy közösen tegyük vonzóvá a szakképzést a fiatalok számára. Fontos, hogy mindenki kellő komolysággal tekintsen arra, hogy a munkaerő-piaci igények megfelelő szintű és minőségű kiszolgálása csak szakképzett munkaerővel valósítható meg. Ennek eléréséhez elengedhetetlen az összefogás és az együttműködés. Erre nagyon sok szép példa volt, például a szakMAfest, minden résztvevőnek köszönet jár a sikeres összefogásért. A mindennapokban is ugyanerre az együttműködésre van szükség
– mondta. A főigazgató hozzátette, a szakképzés rugalmas rendszeréről és a felnőttképzési lehetőségekről még mindig kevesen tudnak, pedig ezek minden korosztály számára elérhetőek, ráadásul ingyenesen biztosítanak két szakmát és egy szakképesítést.
Az ipar és az oktatás összekapcsolódik
Az ülésen részt vett dr. Kovács Ferenc polgármester is, aki beszédében kiemelte, a szakképzett munkaerő biztosítása kiemelt jelentőségű a városban zajló ipari beruházások miatt, mint például a BMW-gyárat kiszolgáló német Boysen, vagy a dél-koreai W-Scope épülő gyárai, amelyek tömegtermelést indítanak a következő évben.
– A nagy cégek beruházásai már előrehaladott állapotban vannak. A következő években beindul a munkaerő-keresés, láthatjuk, hogy a BMW, a Sunwoda már plakátokkal is jelen van. Mindez az egyetemet is érinti, hiszen nem szeretnénk olyan helyzetbe kerülni, hogy innen elviszik a végzős diákjainkat, legyen szó akár egyetemistákról, középiskolásokról, szakközépiskolásokról, vagy szakmunkásképzősökről, mert itt nagy szükség lesz rájuk
– tette hozzá a polgármester. Az ülésen szó esett a gyermekvédelmi jelzőrendszer aktuális kihívásairól, valamint a gyakorlatorientált pedagógusképzés fontosságáról is. Az eseményt konzultáció zárta.
Szerző: Boros Rita