Szakmai nap – Műhelyprogram keretében tanácskoztak a vízügyi képzés résztvevői

Szakmai nap – Műhelyprogram keretében tanácskoztak a vízügyi képzés résztvevői

A Nyíregyházi Szakképzési Centrumban hétfőn szakmai napot tartottak, amely a környezetvédelem és a vízügy gyakorlati megoldásait helyezte a középpontba.

Az eseményen a szakképzés és az ágazat meghatározó szereplői mutatkoztak be, és osztották meg tapasztalataikat egymással. Az IKK Nonprofit Zrt. által szervezett program lehetőséget biztosított a szakemberek és oktatók tapasztalatcseréjére, valamint a legújabb technológiák és módszerek megismerésére.

A Nyíregyházi Szakképzési Centrum adott otthont az Innovatív Képzéstámogató Központ Nonprofit Zrt. által szervezett Környezetvédelem és vízügy ágazati szakmai napnak hétfőn. Az esemény célja az volt, hogy az országban dolgozó szakmai oktatók megvitassák egymással a szakmai kihívásokat és azokra egymás jó gyakorlataiból merítve megoldást találjanak.

Szakképzés fejlesztése a munkaerőpiac igényeire szabva

Gurbánné Papp Mária, a Nyíregyházi Szakképzési Centrum főigazgatója megnyitójában kiemelte, a rendezvény a szakképzés fejlesztésére, valamint a munkaerőpiac igényeire válaszoló képzések előmozdítását helyezte a középpontba. Hangsúlyozta, a duális együttműködésben részt vevő cégek nagymértékben hozzájárulnak a képzési programok sikeréhez.

„Nyíregyházán a duális együttműködés nemcsak arról szól, hogy a tanulók duális képzés keretében cégeknél szerzik meg a tapasztalatokat, hanem arról is, hogy a foglalkoztatási paktum keretében több munkacsoport alakult. Ilyen például a pályaorientációs modern képzések munkacsoportja, valamint a munkaerőpiac dinamikájával foglalkozó csoport is. Ezek a munkacsoportok továbbra is dolgoznak a nyíregyházi foglalkoztatási együttműködés keretében. Az egyetemek, oktatási intézmények, KKV-k és nagyvállalatok közösen azon dolgoznak, hogy minél több szakképzett munkaerő kerüljön ki a munkaerőpiacra”

– mondta a főigazgató.

Szakmai portfóliók a középpontban

A szakmai napon a Felső-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóság és a Nyírségvíz Zrt. is bemutatkoztak, mint leendő duális partnerek. Az eseményen elhangzott, a szakképzésben kiemelt szerepe van a gyakorlati tapasztalatok megszerzésének, amelyek alapot adnak a vizsgák sikeres teljesítéséhez. Ennek részeként a Vásárhelyi Pál Technikum képviselői bemutatták a szakmai portfóliót, amely a szakmai vizsga kötelező eleme. Az előadások során ismertették ennek készítésével és gyakorlati megvalósításával kapcsolatos eddigi tapasztalataikat.

„A vizsga csak akkor kezdhető el, ha a portfólió elkészült. A célunk, hogy bemutassuk a megvalósítás lehetőségeit, és példákat adjunk arra, hogy milyen területeken és témákban lehet elmélyülni. Ilyen például egy talajmechanikai laboratóriumban végzett munka, vízminőség-mérés, vagy egy erőmű működésének témája”

– emelte ki az igazgatóhelyettes.

Innováció a szakmai oktatásban

Az Innovatív Képzéstámogató Központ 2023-ban ágazati munkacsoportokat hozott létre a szakmai oktatás támogatására, szakmai rendezvényekkel, fórumokkal és tanácsadással segítve a szakképzést. A Környezetvédelem és vízügy ágazatban 2023 augusztusában indult el a munka, két szakmai napot rendeztek Budapesten és Szolnokon.

Példaértékű partnerség az oktatásban

A nyíregyházi esemény kapcsán a Vásárhelyi Pál Technikum igazgatója hangsúlyozta, nagy megtiszteltetés számukra, hogy a képzéstámogató központ 3. szakmai napját náluk rendezik, mivel ez lehetőséget ad a szakképzés és a vízügyi ágazat fejlődésére, aktuális kérdéseinek megválaszolására, illetve a duális partnerekkel való együttműködés tárgyalására.

„A megújulás azt jelenti, hogy új képzési struktúrával kell megfelelnünk a kor kihívásainak. A két duális partnerünk, amelyekkel szoros kapcsolatot ápolunk, a Nyírségvíz Zrt. és a FETIVIZIG bemutatják, hogyan tudnak szervesen kapcsolódni az iskola programjához és mindennapi működéséhez. Úgy vélem, hogy a környék legnagyobb iskolája vagyunk ebben a tekintetben, különösen a vízügyi képzés terén, mivel országosan is példaértékű lehet az itt végzett munka”

– emelte ki az igazgató.

Üzemlátogatások a fenntarthatóság jegyében

A program második felében a résztvevők üzemlátogatásokon vehettek részt, amelyek keretében megismerkedtek a megújuló energiahasználat szempontjából kiemelkedő jelentőségű Tiszalöki Vízerőmű működésével, valamint a HCT Kft. innovatív hulladékfeldolgozási technológiájával, amely mikrorobbantásos őrléssel és magasnyomású vízsugárral alakítja át a hulladékot újrahasznosítható alapanyaggá.

Szerző:Boros Rita

#kapcsolódó

Zajlanak a munkálatok a volt Vay Ádám laktanya területén

Zajlanak a munkálatok a volt Vay Ádám...

A kivitelezés a tervek szerint ősszel fejeződik be.

NAK: Meg kell őrizni a hazai termékek arányát a boltokban

NAK: Meg kell őrizni a hazai termékek...

Széles körű szakmai egyeztetést kezdeményezett az országban működő élelmiszer-kiskereskedelmi...