Derekasan közreműködtek az örökváltság centenáriumi ünnepségsorozata keretében rendezett kiállításokon is. A Polgári Fiúiskolának Bethlen Gábor cserkészcsapatának Turul őrse a Luther téren felállított állandó táborban állt szolgálatára a rendezőségnek, akik elsősorban a látogatók kalauzolásában és a kiállított tárgyak felügyeletében számítottak a segítségükre. Jól elvégzett munkájukért pénzjutalmat és elismerő oklevelet kaptak. Képünkön az ő csoportjuk látható többek között Margócsy Emillel, a Városi Felső Kereskedelmi Iskola igazgatójával, a kiállítás főrendezőjével.
A csapatok képviselői minden évben megjelentek a Hősök emlékünnepén, és elzarándokoltak az 1919-ben kivégzett Kovács István nemzetőr főhadnagy Északi temetőben lévő sírjához is. Ott voltak 1927-ben a vértanú Luther utcában lévő szülőházának falán elhelyezett emléktábla avatásán, és 1929-ben bronzszobrának leleplezésén is. A 88. Szabolcs cserkészcsapat részt vett 1938-ban Kovács Istvánnak vitézzé nyilvánítási emlékünnepén is, az evangélikus elemi iskola cserkészcsapata pedig őt választotta névadójául, ezzel is ápolva az emlékét.
A Szabolcs cserkészcsapat képviselői megjelentek 1926-ban a helybeli császári és királyi 14. huszárezred emlékművének, majd 1928-ban a Hősök szobrának leleplezési ünnepségén is. A város országzászlóját, Osváth Imre alkotását 1934-ben állították fel. A Bethlen Gábor csapat tagjait érte az a megtiszteltetés, hogy elsőként adhatták az országzászló díszőrségét. Az emlékműnél eleinte minden vasárnap 11 és 12 óra között két cserkész állt díszőrséget, a csapatok havonta váltották egymást e szolgálatban. 1940 májusában a Szabolcs csapat parancsnoka vezetésével kivonult az Északi temetőbe, ahol részt vettek Bessenyei György Bakonszegen exhumált hamvainak újratemetésén.
(Szerző: Ilyés Gábor helytörténész, www.emlekjelek.hu)