Az egészségi állapota miatt eltávolítandó fákra az adott fákról készült favizsgálati jegyzőkönyvet helyeztek ki, melyek minden fontos információt tartalmaznak, többek között a fákon található kórképeket is. A Budapesten már elterjedtté vált módszert Nyíregyházán is szeretnék bevezetni a még szélesebb körű tájékoztatás érdekében.
Hat fát kell kivágni
Helyszíni tájékoztatóval és jegyzőkönyvvel látták el azt a hat fát szerdán, melyek szakemberek vizsgálatai szerint az élet- és vagyonvédelem szempontjából veszélyessé váltak. Nyíregyháza önkormányzata jelenleg a helyi védett értékekről szóló közgyűlési rendelet felülvizsgálatát végzi. Ennek értelmében jelenleg is zajlik a városban található védettnek minősített fák és fasorok faápoló és favizsgáló szakemberek általi állapotfelmérése. Eddig három fasort vizsgáltak meg, a felmérések alapján kiderült, hogy hat olyan fát kell kivágni, melyek veszélyesek. Halmi-Hódos Katinka városi főkertész a helyszínen elárulta, hogy a kivágásra ítélt fákból három japánakác az Árok utcán található, ezek pedig mind elöregedtek.
– Itt, az Árok utcán japánakác fasor van, melyek körülbelül 60–70 évesek. Ezek sajnos az elöregedés jeleit mutatják – számos fán taplógomba fertőzés, illetve korhadás tapasztalható. A szakemberek elsősorban vizuális vizsgálatokat hajtottak végre a fákon, illetve, azoknál az egyedeknél, melyeknél indokolt volt, műszeres vizsgálatokat végeztek
– fejtette ki a főkertész.
Az ilyen vizsgálatok során a szakemberek a fákon lévő kórképeket vizsgálták. Ehhez, amennyiben a vizuális vizsgálat alapján szükségesnek ítélték, műszeres vizsgálatokat is végrehajtottak a fákon, úgynevezett fakopp akusztikus tomográf eszközzel, mely roncsolásmentesen képes kimutatni a fa törzsében lévő odvasodásokat, korhadásokat, továbbá azok méretét és helyét.
Kihelyezett tájékoztatók mutatják be a fák kórképét
A favizsgálati jegyzőkönyv – melyeket az adott egyedekre kihelyeztek – minden fontos információt tartalmaz a fákról, többek között a kórképeket is, illetve amennyiben készült, a műszeres vizsgálat eredményét is tartalmazza. A főkertész hozzátette: a fák állapota a biztonsági tényezők alapján bőven a megfelelő 150% alatt van. A Budapesten már elterjedtté vált helyszíni tájékoztatók kihelyezését Nyíregyházán is szeretnék bevezetni.
– Ezen az adatlapon a fákról minden fontos információt megtalálhatnak a lakosok. A fa állapotát, korát, értékét, a gyökér, törzs és korona állapotát, valamint az ebből származó biztonsági tényezőket és a műszeres vizsgálatok eredményeit is
– folytatta a városi főkertész, majd azt is kiemelte: a védett fasorok minden egyedét egyesével vizsgálták, majd egyedi kezelési tervet készítettek minden egyes fára, ellátva őket egy saját azonosító számmal. A szakemberek arra kérik a lakosságot, hogy ezeket a kihelyezett bilétákat ne távolítsák el, mivel a számok az adott példányok könnyebb beazonosítását segítik.
Tovább folytatják a felméréseket
A kivágott fákat, amennyiben a környezeti tényezők engedik, ugyanolyan fajokkal pótolnák. A fasorok teljes vizsgálatát a Garden Fasorfenntartó Kft. végezte, mely országszerte készít szakvéleményeket hazánk fáiról, faállományokat mér fel, műszeres vizsgálatokat hajt végre, továbbá teljes körű faápolást végez. A szakemberek további fák és fasorok vizsgálatát tervezik Nyíregyházán – a Vasvári Pál, Kiss Ernő és Nádor utcai védett fasorokkal folytatják a felméréseket.
Szerző: Csatári Jázmin